Haber

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Malatya’da nakliyecilerin sorunlarını dinledi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, deprem bölgesi Malatya ‘ de nakliyecilerin sorunlarını dinledi. Malatya’dan nakliyeciler, dışarıdan şehre gelen ve eşya taşıyan firmalardan şikayetçi oldu. Ağbaba, “Burada vergi veren, emek veren esnaf kayıtlı ama bu işi yapanlar dışarıdan geliyor ve bilinmiyor. Çoğunun plakası ve ruhsatı yok. Maalesef burası eskimiş. muz cumhuriyetine dönüştü maalesef bir saçmalık devam ediyor.”

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba bugün Malatya’nın Bostancı İlçesi’ndeki nakliyecileri ziyaret etti.

“YABANCI FİRMALAR 30 BİN TL’YE KONUT TAŞIYOR”

Ağbaba’ya Kahramanmaraş’ta yaşanan deprem sonrası yaşadıkları sıkıntıları anlatan nakliyeciler, şehirde iş yapamadıklarını, yabancı firmaların çalıştığını söyledi. Nakliyeciler, devletin belirlediği fiyattan eşya taşırken, yurt dışından gelen firmaların 30 bin liraya ev eşyası taşıdığını belirtti.

“DEPREMDEN ETKİLENEN SANATÇILAR İŞ YAPMAYA ÇALIŞTI”

Veli Ağbaba dedi ki:

“Tabi burada Malatya’da yaşayan ve depremden etkilenmeyen ama depremden etkilenmeyen ve dışarıdan gelen insanlar ticaret yapıyor. Dışarıdan insanlar gelip burada iş yapıyor. Nakliye şirketi olan Malatya esnafı utanıyor Birbirlerini tanıdıkları için fırsatçılık yapıyorlar ama dışarıdan esnaf vurup kaçtı.Hırsızlıklar da arttı.Birisi geliyor ‘burası benim evim’ diyor taşıyor.Ev taşındıktan sonra parkeler elektrik kabloları çekiliyor. demonte.Bunun nedeni kayıtlı esnafın iş yapmamasıdır.

DIŞARIDAN BAZI FIRSATLAR GELİR, MAĞAZA AÇAR, ARABALARININ ARKASINDAKİ EŞYALARI SATIR”

Kayıt dışı esnafın iş yaptığı doğru değil. Malatya’daki depremde işyerleri yıkılan insanlar tezgâh açtılar, çadırların içinde hizmet veriyorlar ama dışardan gelen şalvarcı, kunduracı, terzi gibi çok sayıda var. Bunların Malatya’ya ve ekonomisine hiçbir faydası yok. Bununla ilgili önemli bir önlem alınmalıdır. Malatya esnafının dükkanları yıkıldı, eşyaları enkaz altında kaldı. Bu insanlar bunları yaşarken bazı fırsatçılar dışarıdan gelip dükkan açıp arabalarının arkasında mal satıyorlar. Bu hatasız değil.”

“MALATYA’DA SOKAK VAR”

Yetkililerin ev eşyası taşıyan firmaların sorunlarına el atması gerektiğini ifade eden Ağbaba, “Vergisini veren, emek veren, emek veren esnaf burada kayıtlı ama bu işi yapan kişiler dışarıdan geliyor, alınmıyor. Ne oldukları belli. Birçoğunun plakası ve ruhsatı yok. Maalesef burası bir muz cumhuriyetine döndü. “Maalesef çıkmaz devam ediyor” dedi.

Kaynak: ANKA / Siyaset

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu