Haber

Haliç ve Pembe Nehir Yunuslarının Sesleri Yapay Zeka İle Dinlendi

Bilim insanları, yapay zekayı kullanarak, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan haliç ve pembe nehir yunuslarının seslerini dinledi.

Nature’ın haberine göre Katalonya Teknik Üniversitesi ile Mamiraua Sürdürülebilir Kalkınma Enstitüsü’nün ortak çalışmasında ve nesli tükenmekte olan iki yunus türünün hareketlerinin izlenmesine yönelik araştırmada, seslerin algılanması için yapay bir sınır ağına veri sağlandı. Amazon Nehri’ndeki yunusların.

Araştırmacılar, kuzey Brezilya’daki Mamiraua rezervine bir mikrofon yerleştirerek ve yunusların seslerini dinleyerek, yunus seslerini arka plandan ayırt etmek için ses kayıtlarını tıpkı insan beyni gibi gerçek zamanlı olarak sınıflandırabilen yapay bir sınır ağına aktardılar. sesler.

Yunusların yağmuru, tekne motorunu ve seslerini ayırt etmek için geliştirilen yapay zeka teknolojisi, bilim insanlarının yunusların hareketlerini izlemesine olanak sağladı.

Yunusların yerlerinin tespit edilmesini sağlayan çalışmanın bu canlıları korumaya hizmet edebileceği kaydedildi.

Haliç yunus popülasyonunun her 9 yılda bir yüzde 50, pembe nehir yunusu popülasyonunun ise her 10 yılda bir yüzde 50 azaldığını belirten bilim insanları, yunusların yerlerinin belirlenmesinin “yerel halk ve yunusların bir arada yaşamasını” sağlayacak önlemlerin alınmasını kolaylaştıracağını belirtti. .

haber-bala.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu