Ekonomi

İş dünyası hükümetten ne istedi?

Dolmabahçe’de İş Dünyası Temsilcileri ile Yapılan İstişare Toplantısı iş dünyası temsilcileri tarafından beğenildi.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, gündemlerindeki en önemli konulardan birinin finansmana erişim olduğunu belirterek, “İnşallah önümüzdeki dönemlerde, Gerek Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) gerekse diğer kurumlarca yapılacak düzenlemelerle iş dünyasının en önemli ihtiyacı olan finansmana erişim konusunda hızlı adımlar atılacaktır.”

Cevdet Yılmaz, Dolmabahçe Çalışma Bürosu’nda düzenlenen İş Dünyası Temsilcileri ile İstişare Toplantısına katıldı. Basına kapalı olarak yaklaşık 3 saat süren görüşmenin ardından iş dünyası temsilcileri açıklamalarda bulundu.

Avdagic: Finansmana erişim konusunda hızlı adımlar atılmalı

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, toplantıda finansa erişimin gündemlerindeki en önemli konulardan biri olduğunu vurguladı. Avdagiç, “Özellikle bu konu ben dahil birçok kurumun liderleri tarafından gündeme getirildi. Hem TCMB hem de diğer kurumlar tarafından yapılan düzenlemelerle finansmana erişim konusunda hızlı adımlar atılacağını umuyoruz. Şu anda iş dünyasının en değerli ihtiyacı olan bu ihtiyacın dışında özellikle ihracatın artırılması, sanayi politikalarının geliştirilmesi, istihdama ilişkin süreçlerin gözden geçirilmesi gibi konuları da gündeme getirdik. ayrıntılı bir biçimde gündeme alınan konulardır. Kendilerinden bu toplantının devam edeceği bilgisini aldık” dedi.

Olpak: Öngörülebilirlik şu anda ihtiyaçların başında geliyor

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, toplantının konusunun Eylül ayında açıklanması beklenen Orta Vadeli Plan ve İstanbul olduğunu söyledi.

Olpak, şu değerlendirmelerde bulunmaya devam etti:

“Kamu, iş dünyası ve patronla her zaman birlikte çözmek zorundayız. Ancak bir yandan da fırsatlara odaklanmak gerekiyor. Toplantıda sadece sorunları değil, önerilerimizi de gündeme getirdik. Şu anda Türk iş dünyasının ihtiyaçlarında öngörülebilirlik ön planda.Yani ekonomi bir beklenti yönetimidir.Beklentilerinize göre insanımız, siz, biz ve şirketlerimiz hem harcar hem de yatırım yapar ya da biz. Biz yönetebildiğimiz sürece ekonomiyi yönetebiliriz.Mesela Merkez Bankası Başkanımız ile Hazine ve Maliye Bakanımızın birlikte verdiği fotoğrafı önemsiyoruz.

Olpak, yeşil dönüşüm, depremin finansal sonuçlarının nasıl ortadan kaldırılabileceği, AB ile ilişkilerde atılacak adımlar ve iş dünyasına düşen görevlerin de değerlendirildiğini belirterek, bunun bizim için önemli olduğunu sözlerine ekledi. istişare içinde her şeyin tartışılabileceği açık uçlu bir toplantı.

Gültepe: OVP’yi tüm sektörlere dokunarak gerçekleştirmeyi faydalı buluyoruz

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, bugünün önemli ve güzel bir toplantı olduğunu belirterek, “Başkan Yardımcısı Yılmaz, bugüne ve geleceğe dair yaşadığımız sorunları, plan ve projeksiyonları, fikirlerimizi dinledi. Neler yapılması gerektiğini anlattık. Eylül ayında açıklanacak Orta Vadeli Plan’da ele alınacaktır.

Asmalı: Kapsamlı bir vergi reformuna ihtiyaç var

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Mahmut Asmalı, depremde yaşanan sıkıntılar ve seçim öncesi verilen vaatlerle halkın büyük bir yük altında olduğunu belirterek, “Bu kapsamda şunları söyledik: ‘Artan vergiler doğal olarak karşılanmalı’ dedi. Vergi reformu yapılması gerektiğini iletti. 15 Ağustos’ta yapılacak Yatırım Ortamını İyileştirme Uyum Komisyonu toplantısına bizleri davet etti. Bu anlamda oldukça verimli ve kapsamlı bir toplantı oldu.” söz konusu.

Asmalı, finansmana erişimde sorun yaşadıklarını da dile getirdi.

Palandöken: KDV yürürlükten kaldırılmalı

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, perakende satış yasasının çıkarılması gerektiğini, fiyat artışlarının önüne geçilmesi için kurallar getirilmesi gerektiğini, kural getirilmedikçe fiyatların düşmeyeceğini belirttiklerini belirterek, “Taleplerimizi dile getirdik. KDV indirimi hakkında.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu