Ekonomi

İstanbul Finans Merkezi’nde tarih belli oldu!

Dünyanın önde gelen finans merkezleri arasına girecek olan İstanbul Finans Merkezi’nin (IFC) açılış tarihi belli oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mayıs ayının ilk haftasında merkezin açılışını yapması bekleniyor. Açılış öncesi üç kamu bankası taşınma işlemlerini başlattı. Çalışanların yüzde 25’i IFC’de çalışmaya başladı.

Merkez Bankası, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ve Sermaye Piyasası Kurulu’nun inşası üç ay içinde tamamlanacak. Bina üç kurumda tamamlandıktan sonra IFC’deki yerini alacak. IFC ayrıca 200 bin metrekare kiralanabilir alan talep ediyor. Edinilen bilgiye göre Çinli ICBC, Pekin Merkez Şubesini İstanbul’a taşımayı planlıyor. Bankanın Dubai şubesinin bilançosunu Türkiye’ye taşıması bekleniyor.
 

7/24 DOLANDIRICILIK ÇALIŞMASI
İstanbul Finans Merkezi A.Ş tarafından yürütülen projenin açılışı öncesi hummalı bir çalışma var. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı koordinasyonunda.

40 ve 46 katlı iki yüksek kuleden oluşan Ziraat Bankası, 34 ve 36 katlı kulelerden oluşan Halkbank ve 52 katlı Vakıfbank’ın binaları tamamlandı. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank’ın 700-800 kişilik kadrosu IFC’de yerini aldı. En geç iki hafta içinde tüm birimlerin taşınması planlanıyor.
 

Kamu bankalarının taşınma işlemlerinin 3 Mayıs’a kadar tamamlanacağı bildirildi. Emlak Konut, IFC’de çevre düzenlemesi ve temas yollarının bitirilmesi için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile gece gündüz çalışıyor.
 

ÜÇ KURUMDAN SONRA
60 katlı Türkiye’nin en yüksek binası olacak olan ve IFC’de yer alan Merkez Bankası kulesinin inşaatı henüz bitmedi. Binanın birkaç ay içinde tamamlanması bekleniyor. Kulede SPK ve BDDK da yer alacak. Kule yaklaşık 300 bin metrekare inşaat alanına sahip.

ÇİNLİLER PEKİN’İ TÜRKİYE’YE TAŞIYACAK
IFC, resmi açılışından önce birçok uluslararası finans kuruluşunun gündemine girdi. İFM’de 200 bin metrekare kiralanabilir alan var. Edinilen bilgilere göre yerli ve yabancı finans kuruluşlarından çok sayıda kiralama talebi bulunuyor.

China Industrial and Commercial Bank of China (ICBC), IFC’de yerini almaya hazırlanan bankalar arasında yer alıyor. ICBC’nin Pekin merkez ofisini IFC’ye taşımak istediği öğrenildi. ICBC, bilançosunu Körfez’in finans merkezi Dubai’den İstanbul’a taşımak istediğini açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi’nin görüşe sunduğu yönetmeliğin yayımlanmasının ardından kiralamaların hız kazanması bekleniyor.

Yönetmelik, IFC’de yer alacak finansal kuruluşların başvuruda bulunmaları, tüm şartları sağlamaları ve başvurularının olumlu değerlendirilmesi halinde Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi tarafından düzenlenecek katılımcı belgesinin kurallarını düzenlemektedir. 7412 Sayılı İstanbul Finans Merkezi Kanunu’nun uygulama yönetmeliğinin önümüzdeki günlerde yayımlanması bekleniyor.
 

100 BİN KİŞİ ÇALIŞACAK
İstanbul Finans Merkezi’nde 1,4 milyon metrekare ofis alanı, 100 bin metrekare alışveriş merkezi, 2 bin 100 kişilik konferans ve gösteri merkezi, 30 bin metrekare 5 yıldızlı otel ve 26 bin metrekare otopark bulunuyor. Araçlar.

Akıllı şehir modeliyle iş dünyasının tüm ihtiyaçlarını karşılayacak olan IFC, günlük 100 bine yakın çalışanı ve ziyaretçiyi sağlıklı, konforlu, çevreye ve sosyal hayata değer katan bir ortamda ağırlamayı hedefliyor. En son teknoloji ile donatılmış ve ustalıkla tasarlanmış 21 ofis binası, tüm yönetim sistemlerini tek çatı altında toplayarak dünya standartlarının üzerinde akıllı şehir modeliyle hayata geçiriliyor.
 

5 yıldızlı toplantı salonları ve dünyaca ünlü lüks restoranların yer aldığı lüks alışveriş merkezi ile yerli ve yabancı tüm çalışanların ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde tasarlanmıştır.

KAYNAK: SABAH

haber-silivri.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu