Haber

İstanbul’dan gelip Sinop’a yerleşen Besici: “Büyük Hayallerle Geldik Ama Başaramadık”

MUSTAFA USTASI

Sinoplu besici Necip Beşer, “Hayvan haftada bir çuval yem yiyor. 1 çuval yem 330 TL. 6 hayvan yaklaşık 3 bin TL kazanıyor. Ayda 12 bin TL ediyor. Bugün 20 hayvanım olsa yine sen verirsin.” işin içinden çıkamıyorum.Koca “Hayallerle geldik ama bir sonuç alamadık” dedi.

Sinop Kent merkezine bağlı Fidanlık köyünde besicilik yapan Necip Beşer, İstanbul’dan Sinop’a büyük hayallerle geldiğini ancak ekonomik maliyetler nedeniyle hayal kırıklığına uğradığını belirtti. Beşer, “İşten çıkamıyoruz. Bu hayvancılığı nasıl yapacağız? Burada ekin ektik. 20 dönüme mazot için 5 bin TL ödedik. 7 bin TL gübre verdik. 6 çuval” dedi. Aldığımız gübrenin miktarı. En basit gübreden bahsediyoruz. Hayvancılıkta böyle bir durum yok.” konuştu.

“DESTEK İSTİYORUZ, ‘NE VAR’ DİYORLAR”

Necip Beşer dedi ki:

“2020’de İstanbul’dan Sinop’a geldiğimde bir torba yem 45-50 TL civarındaydı. Bugün bir torba yem 350 TL. 2021’de bir torba gübre 100 TL’ye almıştım. Bugün aynı gübreyi aldım. 535 tl ekonomik olarak çok fazla buralara çok yatırım yaptık ama bu yatırımlar boşa gitti 2020 de meraktan buraya geldim sonra yatırım yaptım konut yaptık büyüklerle geldik hayal kurduk verim alamadık sadece 5,6 hayvanla dönüyoruz bugün haftada 1 hayvan 1 torba yem yiyor 1 torba yem 330 tl 6 hayvan 3 bin ediyor TL.Ayrıca ayda 12 bin TL kazanıyor.Bugün 20 hayvanım olsa yine içinden çıkamazsınız.Elektrik faturası 750 TL geldi.Geçen ay 682 TL geldi.

Haydi, bu hayvancılığı burada yapın. Hayvancılığı nasıl yapacağız? Nasıl finanse edeceğiz? Et alacaksın kilosu 275 TL kıyma. İstanbul’da 330 TL diyorlar. Ben de ne yapacağımı bilmiyorum. Destek istiyoruz, ‘ne oldu’ diyorlar. Burayı oğlum için yaptım, İstanbul’da mimar. Çocuklara ‘Baba orada ne yapacağız, hayvan kaldı mı’ diyorum. Oğlum mimar olarak çalışıyor ve 15 bin TL maaş alıyor. O kadar harcamama, o kadar okumama rağmen koca mimar taban fiyatının bir tık üzerinde maaş alıyor. Hayvancılık yapalım diyorum, ‘baba masraflarını görmüyor musun, nasıl yapalım’ diyor. İşten çıkamıyoruz. Bu hayvancılığı nasıl yapacağız? Burada ekin ektik. 20 dönüm arazi için 5 bin TL mazot ödedik. 7 bin TL’yi gübreye verdik. 6 torba gübre aldık. En kolay gübreden bahsediyoruz. Bu tür bir hayvancılık böyle çalışmaz.”

Kaynak: ANKA / Yerel

hinisajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu