Ekonomi

PaxMedica, uyku hastalığına karşı PAX-101 ile ilerleme kaydediyor

NEW YORK – PaxMedica Inc., nörolojik bozukluklara yönelik tedavilerin geliştirilmesine odaklanan bir biyofarmasötik şirketidir. (NASDAQ: PXMD) yakın zamanda ilaç adayı olan intravenöz suramin formülasyonu PAX-101 ile önemli adımlar attı. Şirket bugün, Trypanosoma brucei rhodesiense’nin neden olduğu Afrika uyku hastalığının (HAT) tedavisi için devam eden çalışmalara ilişkin Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) ile B Tipi toplantının başarıyla tamamlandığını duyurdu.

FDA ile verimli diyalog, PaxMedica’nın 2024’ün ikinci yarısında PAX-101 için Yeni İlaç Başvurusu (NDA) sunmasının yolunu açtı. Bu dönüm noktası, PAX-101’in üretim sürecini Kimya ile uyumlu hale getirmeye yardımcı olması nedeniyle özellikle dikkate değerdir. Üretim ve Kontrol (CMC) standartları.

PaxMedica CEO’su Howard Weisman, bu toplantının ilaç geliştirme çabalarının ilerletilmesi açısından önemini vurguladı. Weisman, şirketin HAT ve otizm spektrum bozukluğu (ASD) gibi zorlu nörolojik durumlar için terapötik çözümler geliştirme konusundaki kararlılığının altını çizerek, “Bu katılım, üretimi CMC standartlarını karşılayacak şekilde geliştirmek için çok önemlidir” dedi.

PaxMedica, NDA başvurusuna hazırlanmanın yanı sıra, HAT’ı hedef alan PAX-HAT-301 denemesinden elde edilen olumlu sonuçları da kutladı. Deneme sonuçları, önemli nörolojik semptomlara neden olabilen ve tedavi edilmediği takdirde genellikle ölümcül olabilen bu ihmal edilmiş tropik hastalıktan etkilenenler için umut verici.

PaxMedica’nın odak noktası, anti-pürinerjik tedaviler (APT) ve suramin bazlı çözümlerdeki uzmanlığından yararlanarak, HAT’ın ötesine geçerek ASD tedavilerini de içerecek şekilde genişlemektedir. Şirketin ana programı PAX-101, bu nörolojik rahatsızlıkları etkili bir şekilde ele almayı ve hasta sonuçlarını iyileştirmeyi amaçlıyor.

PaxMedica nörolojik hastalıkların tedavisinde yenilikler yapmaya devam ederken, tıp camiası ve hastalar suramin çalışmalarından elde edilen gelişmeleri ve beklenen düzenleyici kilometre taşlarını yakından takip ediyor.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

haberdeveli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu