Haber

Tunus Dışişleri Bakanı Ammar: “Tunus’u ırkçılıkla suçlamak haksızlık olur”

Tunus Dışişleri Bakanı Nebil Ammar, ülkesini ırkçılıkla suçlamanın haksızlık olduğunu söyledi.

Tunus Dışişleri Bakanı Ammar, başkent Tunus’ta düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Tunus’a yönelik “ırkçılık” iddialarına vurgu yapan Ammar, ülkesinin kanunlarıyla egemen ve bağımsız bir ülke olduğunu, ikamet hukukuna uyan yabancıların ve Tunus topraklarında yaşayan herkesin güvenliğinden kendilerinin sorumlu olduğunu belirtti.

Ülkesinin sistematik olmayan göçle aktif olarak mücadele ettiğini vurgulayan Ammar, “Afrikalı düzensiz göçmenlere yönelik ırkçılık suçlamalarını kabul etmiyoruz. Tunus’u ırkçılıkla suçlamak haksızlık olur. Tunus’u bu tür suçlamalarla hedef almak komik çünkü Tunus Afrika kıtasıyla tarihi ve güçlü bir ilişkisi var ve bu ilişkilerinden gurur duyan bir ülke” dedi. terimleri kullandı.

Tunus’ta resmi belgesi olmayan yabancıların sınır dışı edildiğini kaydeden Ammar, “Oturma izni olmayan düzensiz göçmenlere oturma iznini 3 ila 6 ay uzatma izni veriyoruz. İşleri kolaylaştırmak için bu kararı aldık. gönüllü olarak ülkeyi terk etmek isteyen ve yasal belgesi olmayan düzensiz göçmenlerin Tunus’taki Afrika ülkeleri misyon temsilcileri ile uyum içinde operasyonları yürütüyoruz.” söz konusu.

Ne oldu?

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, 22 Şubat’ta yaptığı açıklamada, Sahra Altı Afrika ülkelerinden düzensiz göçle “Tunus’un demografik yapısının değiştirilmesinin amaçlandığını” belirtmiş ve bunun kontrol altına alınması için gerekli tedbirlerin uygulanması çağrısında bulunmuştu.

Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Musa Faki Muhammed ise 25 Şubat’ta yaptığı açıklamada, Tunus makamının yaptığı açıklamanın şiddetle kınandığını belirtti.

Tunus’un Afrika Birliği üyesi olduğu hatırlatılan açıklamada, üyeler de dahil olmak üzere tüm ülkelere uluslararası hukuk çerçevesinde göçmenlere karşı yükümlülüklerini yerine getirmeleri çağrısında bulunuldu.

Said’in açıklamalarının ardından Tunus’ta Sahra Altı Afrika ülkelerinden gelen düzensiz göçmenlerle dayanışma amacıyla ‘ırkçılık karşıtı’ yürüyüş düzenlendi. Başkent Tunus’ta sivil toplum örgütleri ve Gazeteciler Sendikası’nın çağrısıyla sendikanın önünde toplanan binlerce kişi, Habib Bourguiba Caddesi’ne yürüdü.

Her yıl binlerce Afrikalı sistematik olmayan göçmen, daha iyi bir yaşam umuduyla Avrupa’ya ulaşmak için Tunus’a geliyor.

Uzun yıllardır Tunus’ta göçmen mahallelerinde yaşayan Sahra Altı Afrika ülkelerinden gelen düzensiz göçmenlerin bir kısmı Avrupa’ya ulaşmayı başarırken, bir kısmı da denizde hayatını kaybediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu