Ekonomi

Hazır giyimde 40 milyar dolarlık ihracat

İHKİB’den yapılan açıklamaya göre, kısa sürede yakaladığı başarı ile Türk moda sektörünün küresel itibar şemalarının ortasına giren İstanbul Hazır Giyim ve Moda Fuarı’nın (IFCO) dördüncüsü için geri sayım devam ediyor.

İHKİB’in 9-11 Ağustos tarihleri ​​arasında düzenleyeceği fuar için 100 ülkeden binlerce seçkin alıcı İstanbul’a gelecek.

İHKİB Başkan Yardımcısı Paşahan, ilki Şubat 2021’de düzenlenen IFCO ile tüm hazır giyim takımlarını tek fuarda ve tek çatı altında topladıklarını hatırlattı.

İHRACATTA ORTA VADELİ HEDEF 40 MİLYAR DOLAR

IFCO’yu kısa sürede dünya moda sektörünün buluşma noktası haline getirdiklerini vurgulayan Paşahan, şöyle konuştu:

“Türkiye hazır giyim ve konfeksiyonda küresel bir oyuncu. Yıllık 21 milyar dolar ihracatımız var. Orta vadede ihracatımızı 40 milyar doların üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. Bu amaç doğrultusunda tasarım, marka odaklı ve sürdürülebilir üretim kapasitemizi artırırken, İstanbul’u dünyanın en değerli moda merkezlerinden biri haline getirmek için çalışıyoruz. Bu hedef doğrultusunda değerli bir kilometre taşı olan IFCO, sadece sektörümüz için değil, Türkiye için de bir marka haline geldi.

Kısa sürede yakaladığı başarı ile adından söz ettiren ve uluslararası fuar takvimlerinde yerini alan IFCO için yine çok tez hazırladık. 400’den fazla katılımcı firma farklı iş kollarında fuarda yerini alacak. Yurt dışından da büyük bir ilgi ile karşı karşıyayız. Amerika’dan Avustralya’ya, Avrupa’dan Afrika’ya beş kıtadan binlerce alıcı İstanbul’a gelecek. Başta ABD, Almanya ve İngiltere olmak üzere çok uzak ülkelerden alım heyetleri ve katılımcı firmalarımız ikili iş görüşmeleri yapacak. Bu toplantılar sonucunda birçok yeni iş birliğine imza atacağımıza inanıyorum.”

30 BİN ALICININ ZİYARET ETMESİ BEKLENİYOR

Paşahan, 30 bin civarında ziyaretçi beklediklerini IFCO’da öncekilere ek olarak farklı özel bölümlerin de olacağını belirtti.

Katılımcı ve ziyaretçilere bir fuardan daha fazlasını sunduklarını belirten Paşahan, “Özel bölümde moda sektöründe markalaşan ve ihracata yönelik koleksiyonlarıyla öne çıkan firmalarımızı ön plana çıkardık. Fashionist özel bölümünde abi ve damatlık kategorisinde 30 lider markamız yer alıyor. İstanbul alanında ülkemizin önde gelen tasarımcılarının koleksiyonlarını sergiliyoruz. İstanbul alanında ise ülkemizin önde gelen tasarımcılarının koleksiyonlarını sergiliyoruz. Firmalarımız özel defilelerle koleksiyonlarını tanıtacaklar. B2B alanımızda katılımcı firmalarımızla alıcılar bir araya gelecek.” sözlerini kullandı.

Mustafa Paşahan, İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek IFCO’ya tüm branş profesyonellerini beklediklerini sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu