Haber

Nikaragua Devlet Başkanı Ortega, Şili ve Kolombiya liderlerine sert tepki gösterdi

Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega, hükümetini “insan haklarını ihlal etmek ve muhalefeti bastırmak”la suçlayan Şilili ve Kolombiyalı mevkidaşlarının açıklamalarına sert tepki gösterdi.

Ortega, açıklamasında Şili Devlet Başkanı Gabriel Boric ve Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro’nun kendisine yönelttiği suçlamalara yanıt verdi.

Boric ve Petro’nun kendisini “insan haklarını ihlal etmek ve muhalefeti bastırmak”la suçladıklarını hatırlatan Ortega, “Tarih boyunca sözünden dönmeyenler olmuştur. Bazıları koşullar değişince korkaklıklarından dolayı geri adım atar. Korkaklık Amerikan ajanlarına yol açıyor ve onları ihanete sürüklüyor.” söz konusu.

Ortega, “hain” olarak nitelendirdiği Petro’ya Kolombiya’daki ABD üslerini kapatma çağrısında bulundu ve mevkidaşının daha önce “anti-emperyalizm olduğunu söylediğini” belirtti.

Şili Devlet Başkanı Boric ile ilgili olarak Ortega, Şili’de 1973’te darbeyle iktidara gelen diktatör Augusto Pinochet döneminden miras kalan maddelere bağlı kalmaya devam ettiğini söyledi.

Boric’in “solun desteğiyle iktidara geldiğini ve ardından siyasi tabanını terk ettiğini” iddia eden Ortega, “Bu suçları örtbas edemezsiniz, sen Pinochet’nin kuklasısın Boric.” söz konusu.

Kolombiya Devlet Başkanı Petro, Ortega’nın evini ele geçirmek için polis gönderdiğini yazan sürgündeki Nikaragualı şair Gioconda Belli ile dayanışma içinde olduğunu söyledi.

Şili Devlet Başkanı Gabriel Boric ayrıca Nikaragua hükümetini “2018’deki insan hakları ihlalleri ve protestoların bastırılmasının yanı sıra muhalefet liderlerinin ve aktivistlerin sürgün edilmesinden” sorumlu tuttu.

haberuzumlu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu