Ekonomi

TAB Başkanı: 2023 yılında kır çiçekleri – yayla balının kilogram fiyatı 127,21 lira.

Türkiye Arıcıları Merkez Birliği (TAB) Lideri Ziya Şahin, 2023 yılı için 1 kilogram kır çiçeği – yayla balının 127,21 lira olduğunu bildirdi.

Sivas Ziraat Odası Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programda konuşan Şahin, balı hatasız tüketen ve gerçek balı tüketicilerle buluşturan tüketici adına bir boşluk daha eklediklerini söyledi.

Türk balını zirveye çıkarmak için çaba sarf ettiklerini belirten Şahin, arıcıların son dönemdeki sorununun sahte bal olduğunu söyledi.

“Süpermarket raflarında dedektif olamayız”

Sahte bal üzerindeki denetimlerin artırılması gerektiğine işaret eden Şahin, “Biz market raflarının dedektifi olamayız, öyle bir yetkimiz yok. Devletimizden ve bakanlığımızdan birer birer.” söz konusu.

Arıcıların takviye miktarlarını artırmaları gerektiğini vurgulayan Şahin, artan maliyetler karşısında üretimde sıkıntı yaşadıklarını söyledi.

Şahin, başta mazot takviyesi olmak üzere tarıma verilen takviyelerin arıcılara da verilmesi gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

“2023’te ciddi giderlerimiz var, ekonomik olarak kötü bir dönemden geçiyoruz. Biz de devletimiz ve milletimiz için sorumluluk almak istiyoruz ama bunu maliyetlerimiz çerçevesinde istiyoruz. Biz sanayiciler gibi büyük kazanmıyoruz. 50 liraya alınan balı 250 liraya tüketiciye satmıyoruz.Her yıl haziran ayında “Balın kilogram bedelini açıklıyoruz ve bu bedeli bakanlığa kalem kalem gönderiyoruz. Bir ay önce 117 lira 76 kuruş olan balın kilosu 127 lira 21 kuruşa çıktı. Bunun altına bal verdiğinizde bölümü bitiriyorsunuz. Arıcılarımızdan özellikle 127 liranın altında bal vermemelerini istiyorum.”

Birlik başkanları ve arıcıların desteğiyle illerde “Bal Evleri” kurulmasını öneren Şahin, arıcıların mağduriyetlerinin giderilmesi gerektiğine değindi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu