Haber

İzmir’de gemiden kalan atıklar karaya vurdu

Dün öğle saatlerinde Yenifoça Gencelli’de çıkan tartışmaya göre; Gemiden kalan atıklar karaya vuruyor. Denizin bazı kesimlerinde petrol tabakası oluşurken, atıklar da kirliliğe neden oldu. Çevredekilerin ihbarı üzerine Foça İlçe Sahil Güvenlik Komutanlığı, İzmir İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, Aliağa Tüpraş Çevre Müdürlüğü, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Foça Belediyesi ekipleri harekete geçti. Sahil bantla kapatılırken, açıkta teknelerle temizlik çalışmaları yapıldı. Gerek temizlik çalışmaları gerekse gece saatlerinden itibaren etkili olan güneybatı nedeniyle atıklar kaybedildi.

‘DALGALARA GİTTİ’

Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Fatih Mol, “Dün öğle saatlerinde bölgeden ihbarlar gelmeye başladı. Hızlı tarama yaptık. Atıkların kıyıya gelmeye başladığını gördük. Durumu resmi kurumlara bildirdik. Ekipler de bölgeye geldi ve temizlik çalışmaları başladı.Kıyıya döndüler.Hava sakindi ancak gece fırtınaya dönüştüğünde, “Dalgalar atığın çoğunu geri aldı. Kirlilik azaldı ama atığın nereye gittiğini bilmiyoruz. Sudaki kahverengi renk ‘poseidon çayırı’ dediğimiz bir deniz bitkisidir. Kuruduktan sonra deniz onları kıyıya atar ve sonra geri alır. Kirlilik ile alakası yok” dedi.

‘DENİZE GİRMEKTE ENGEL YOK’

Atıkları temizleyen Sedat Zengin, “Ekipmanlarımızla hızlı bir şekilde buraya geldik. Solventli malzeme ile kontrol altına aldık. Dalgaların etkisiyle kıyıya vuran atıklar bu ekipmana yapıştı. Bu işlem sabaha kadar devam etti. Sabah geldiğimizde denizdeki atıkların toplandığını gördük. Burada denize girmekte sorun yok” dedi.

Ortada yetkililer, denizi kirlettiği iddia edilen geminin kimliğini tespit etmek için çalışmalarını sürdürüyor.

 

ipekyoluajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu